Štěstí přeje připraveným

Zakládání ohně - absolutní základy

25.07.2011 22:48

K tomuto článku jsem se rozhodl po zkušenosti z letošní dovolené pod stanem. Můžeme si namlouvat jak moc panenskou máme přírodu, ale většinou se setkání s ostatními lidmi nevyhneme. S tím se musíme smířit a musíme se tomu ale také přizpůsobit. To o čem je řeč je ohleduplnost. Neberte mě jako objímače stromů, v krizi se řídím heslem "Pokácej, spal, zabij a sežer" jenže tahle situace rozhodně není v klasickém kempu. Pokusím se tedy rozebrat úspěšné založení táborového ohně s ohledem na přírodu, sousedy a etiku a samozřejmě na jednoduchost a účinnost.

 

Oheň se nejlépe zakládá na místech k tomu určených, v kempu to mohou být již vypálená místa nebo ohniště. Spousta lidí okamžitě začne vykopávat díru, ale není to cesta nejlepší. Oheň potřebuje v zásadě tři věci. První je palivo, což je v našem případě dřevo, zadruhé potřebuje teplo, aby došlo ke vzplanutí a hoření a zatřetí potřebuje kyslík, aby docházelo k správnému a účinnému hoření. Ohně zbudované v zemi mají obecně problém se špatným přístupem vzduchu a víc kouří, navíc to vyžaduje spolehlivost v uhašení ohně před zakopáním. Pak se totiž může stát, že se oheň začne šířit pod zemí. Do takových ohňů se také špatně přikládají delší kusy. Samozřejmě mají své využití, ale to si rozebereme v jiném článku. Pro naše účely je oheň na rovné ploše nejjednodušší. Spousta lidí také zbytečně pálí hromady dřeva, při správném starání se o oheň vystačíte i s málem.

 

Vznikajííc oheň má pár nepřátel, je to třeba vlhká země, proto vždycky stavíme základnu z pár kousků dřeva. Odizoluje to troud od vlhkosti a navíc se nám nebude tak snadno ztrácet teplo do země,to je totiž potřebné při rozhořívání. Absolutní nutnost při rozdělávání ohně ve sněhu.

 

Jako troud jsem použil vysušený a ztrouchnivělý pařez

 

Dřevo na přikládání je dobré mít připravené vždy před setměním a na jednom místě. Takto vypadá zpracovaná otýpka z článku o padákovce a dřevu. S pilkou to zabralo pět minut a hlavně minimum bordelu okolo. Nemám nic proti batoningu nožem, ale s pilkou nebo sekerou to jde o poznání lépe. Každopádně stačí i nalámat nohou. Viděl jsem spoustu lidí jak se vydali pokácet živý strom. Spousta práce a ve výsledku stejný efekt a o mnoho škody víc. Dřevo zpracovávejte vždy na jednom místě a pokud uděláte velký nepořádek, tak ho ještě v rámci příprav ukliďte. V kempu jde o ohleduplnost k ostatním, aby nemuseli stanovat ve větvičkách a třískách no a v přírodě jde o to, aby o vás nikdo nevěděl a nezačal vám na vaše oblíbené místo chodit.

 

Mým favoritem v typu ohně je hranice a pagoda. Snadno se staví a dobře se rozhořívá. Nezapomínejte, že pokud uděláte široký a nízký oheň, tak nebude mít dobrý tah a bude vám rozhoření dlouho trvat s přídavkem haldy kouře.

 

Zatímco když stavíte do výšky, tak máte vždy lepší tah

 

A až vám základ vyhoří, tak přikládejte vždy křížem přes sebe a do vzduchu. Ideální oheň na opékání buřtů a na zahřátí

 

V průběhu se o oheň vždy staráme, ohořelé kousky zpětně přikládáme a udržujeme tvar. Proto také nepoužívám kamenný kruh, u tak malého ohně netřeba.

 

Pak vám vznikne kupka uhlíků na které se dá výborně vařit

 

Navíc takhle oheň dobře vyhoří a zbyde minimum nespálených uhlíků což potěší při úklidu.

 

Místo pak uveďte do původní podoby, pokud jste využili již dříve nanošené dřevo, tak zásobu doplňte před vaším odchodem. Je to nejlepší způsob jak to naučit i ostatní. Chápu, že někteří mohou mít připomínky, že jsem nepoužil závětří, ale vítr nebyl a je zbytečné dělat něco samoúčelně, takže si to nechám do dalších článků, které budou třeba za horších podmínek. Pro ostřílené bushmany žádná novinka, ale doufám, že těm ostatním bude sloužit jako malé zamyšlení.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode