Štěstí přeje připraveným

Solární lednička - flashback z fyziky

11.07.2010 23:02

Solární lednička je dalším důkazem toho, že i zdánlivě nepodstatné věci, které jste se učili ve fyzice, vám mohou zpříjemnit parné dny a nabídnout příjemné osvěžení. Ležím si takhle na celtě před stanem a chytám bronz, voda má asi 23 stupňů a vzduch přes 30, ve stanu je snad 50. Natáhnu se po minerálce, ale není to nic moc, je teplá až to hezké není. Vím, že ve vedrech je lepší nepít příliš studené nápoje, ale tohle je příliš. Pak se mi před očima přehraje jak film jedna hodina fyziky, ve které nám paní profesorka povídá, jak kdysi na čundru ve vlaku chladili pití. Popisuje jak pití zabalili do vlhkého ručníku, dali do síťovky a umístili k otevřenému oknu. Princip je jednoduchý, odpařovaná voda z ručníku odebírá teplo ze zabaleného obsahu. Flashback končí a já dumám, jak to udělám, když nemám ani síťovku ani vlak. Ale ani jedno není potřeba, horko a nízká vlhkost zajistí samo o sobě dostatečné odpařování

 

Takže postačí to, co chceme ochladit a ručník

 

Ručník předem namočíme a zabalíme do něj v našem případě minerálku.

 

Princip bude fungovat dokud bude ručník vlhký a bude na něj pražit slunce. Není potřeba plítvat pitnou vodu, postačí i voda z louže, v nouzi by posloužila i moč.

 

Po půl hodině už dochází ke znatelnému ochlazení, po hodině a půl si drží minerálka teplotu okolo 10-12 stupňů. Možná si řeknete nic moc, ale je to v pravdě božské osvěžení.

   

Nevýhodou chlazení plastové lahve ale je, že s ubývající tekutinou v ní se bude zvětšovat vzduchová kapsa mezi obsahem a obalem a tím dojde ke snížení efektivity, protože plast není ideální pro přenos tepla. Proto můžete použít například ešus, který poslouží jako kontejner na věci, které se příliš nesnesou s vysokou teplotou. Mokrý ručník a kovová nádoba zajistí plný chladící výkon. Starší ročníky si možná vzpomenou na stejný princip u hliníkových armádních flašek a hnusném filcu, čehož se využívalo na vojně. 

 

Doufám, že to pro vás bude podnětné a budu se těšit na vaše reakce

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode