Štěstí přeje připraveným

Shemag - šátek na vše

16.02.2010 07:28

Shemag je šátek pocházející ze Středního východu a z oblasti Arábie a Afgánistánu. Tamní obyvatelé ho používají jako všudypřítomnou ochranu před spalujícím sluncem a všudypřítomným prachem. Jeho použití si oblíbily i vojenské složky mnoha zemí a stejně tak i já. Moje nejoblíbenější barva je zeleno-černá a modro-bílá, ale na barvě ani tak moc nezáleží. Na čem záleží je velikost. Čím větší tím lepší, ale také těžší. Obvykle se nosí kolem krku jako šála před chladným počasím nebo jako ochrana před dřením límců bund  a popruhů od zbraní. Další varianta mnohdy uváděná jako US cavalery je na obrázku níže a její použití je pro shemag jako pokrývku hlavy. Začnete přeložením šátku do trojúhelníku a přeložením přes hlavu asi v 1/3 jako na obrázku 1. Kratší část vedete do strany a delší část přes ni a přes ústa jako obrázek 2 a nakonec uvážete konce na straně hlavy jako obrázek 3.

 Relativně jednoduchý způsob má ovšem svoje slabiny a to, že máte část šátku vždy přes krk nebo ústa, což vždy není ideální navíc krčení šátku omezuje periferní vidění. Proto jsem se snažil vytvořit svůj vlastní způsob zčásti inspirovaný způsobem nošení šátku ve filmu Hurt Locker.

Šátek opět vychází z trojúhelníkového přeložení a přeložení přes hlavu asi v 1/3 ovšem s rozdílem vytvoření záhybu obr.1. Dále nepoužívám žádný uzel,ale pouhou samosvornost tzn. oba konce vzadu překřížím nejdříve v pravé ruce krátký kus,poté dlouhý obr.2 a dále opět obtočím, takže vrátím krátký kus do pravé ruky. Nejedná se o uzel, ale pouhé kroucení a následně krátký kus napnu kolem hlavy a zastrčím do ohybu a tím vytvořím finální fixaci jako obr. 3. Obrázek 4 ukazuje první možné nošení pouze jako pokrývku hlavy, obr. 5 s ochranou krku a obr. 6 s ochranou dýchacích cest.

.

Ani jeden způsob ovšem není tím jediným nebo nedej bože správným. Správný způsob je ten, který umíte použít a vyhovuje vlastním potřebám.

 

Ovšem tím použití shemagu rozhodně nekončí. Krom toho, že je to výborný polštářek pod hlavu, se dá také použít jako takzvaný hudsonský ranec. Ten připravíte tak, že na dvě protilehlé starny uvážete uzel obr. 2 a cokoliv co potřebujete zarolujete dovnitř, nejdříve jednu stranu a pak druhou obr. 3 a 4. Uzle na koncích zabrání tomu, aby z nich sklouzl provázek, který poslouží jako popruh nebo jako nastavení délky obr. 5. Na obrázku 6 je vidět, že ranec v pořádku drží tvar i obsah, aproto je možné se na něj spolehnout v krizových situacích, jen nezapomínejte mít konec venkovního cípu vždy na zádech, tím stoprocentně zabráníte rozmotání. Pro ilustarci je v každém záběru zabaleno vše jako na obrázku 1 tj. svetr, PET láhev a softshellová bunda. Navíc se tato varianta dá použít i jako ledvinka kolem pasu, nebo jako varinta pro méně objemné věci bez provázku, kdy svážete přímo cípy šátku.

 

Dále se dá shemag použít jako klasický trojcípý šátek pro závěs na zraněnou ruku nebo jako nouzový závěs pro malé dítě, ale to zas někdy jindy, jelikož teď po ruce žádné nemám. Shemag je prostě velice praktický a všestraný šátek, který můžete mít prakticky pořád poruce(pokrku).

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode