Štěstí přeje připraveným

Sebeobrana - crashtest propisek

31.12.2010 03:20

Na svém oblíbeném webu noze-nuz.com jsem narazil na recenzi taktického pera od firmy S&W a příjemně mě překvapila cena pod tisíc korun, protože tomu není tak dávno, co jsem podobné viděl za více jak trojnásobek. Po pravdě je to zajímavá fičura vyrobená z hliníku určená k využití v sebeobraně podobně jako kubotan nebo yawara. Zaprvé slouží pro zpevnění pěsti při úderu, zadruhé část přečnívající šířku dlaně slouží k působění tupého trauma, kdy se veškerá energie soustředí do malého místa, zatřetí samozřejmě slouží k psaní. Až bude někdy korunka navíc, tak si ji už jen pro ten sběratelský pocit pořídím, ale zase mi začalo vrtat hlavou, jak moc by se dala použít klasická obyčejná propiska, co se dá najít všude možně.

 

Neváhal jsem a probral šuplík a vybral tři pokusné subjekty. Zleva první je fungl nová, druhá je víceméně dost použitá, ale o něco silnější a třetí je také použitá, ale špice a tělo jsou z jednoho kusu materiálu. Všechny propisky jsou plně funkční a bez vad a úder je veden vždy ve vypnutém stavu, protože tuha by velice usnadnila průnik, ale také by se pravděpodobně zničila.

 

 

 

První test byl úder do kartonové krabice a nebylo potřeba vyvinout plnou sílu úderu. Mechanismus zapínání u všech stále funkční a všechny píší. 

 

 

Následovalo dno plechovky, které se dá považovat za již celkem obtížné. První dvě zvládli napoprvé při plné síle bez škody na funčnosti. Poslední ani na opakovaný pokus dnem nepronikla a došlo ke zničení plechovky, navíc se částečně zničil systém zapínání a jde jen z tuha a došlo k malým odštěpkům na hrotu.

 

 

Finální test byl veden vždy třemi údery do měkčího dřeva. První obstála uspokojivě, druhá díky větší váze a širšímu průměru nadělala větší rány. Poslední si vedla jako první, ale díky poškozenému zapínání bránila tuha hlubšímu průniku. 

 

 

Výsledný obrázek, první dvě bez větší známky opotřebení, poslední s malými odštěpky.

 

Jak je vidět, předností taktického pera může být jeho hmotnost, ale s ostatními účinky se může plus mínus srovnávat s obyčejnou psací pomůckou. Samotného mě udivilo, jaký potenciál se v propisce skrývá při použití jako improvizované zbraňe v sebeobraně. Takže pokud se někdy ocitnete v situaci, kdy na tom bude záležet váš život nebo život vašich blízkých, tak neváhejte použít cokoliv, co máte po ruce, třeba právě propisku. Možná si někdo stále myslí, že přepadení a podobné incidenty se ho netýkají, těmto lidem doporučuji pár dílů krimi zpráv. Nevíme dne ani hodiny, ale můj názor je, že máme právo se bránit a pokud zrovna propiska poskytne dostatek taktické výhody, tak proč ne. 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode