Štěstí přeje připraveným

Priority přežití - pravidlo tří

12.04.2011 21:43

V survivalu, stejně tak i v jiných věcech, koluje spousta mýtů a polopravd. Občas  na ně narazím a nestačím se divit, protože jsou to mnohdy věci, které mohou být životu nebezpečné. Když se jich zeptáte, tak většina lidí, která se o přežití nezajímá, vám odpoví, že survival je hlavně o sehnání vody a jídla. Nedávno jsem si psal s jedním stálým fanouškem a uvědomil jsem si, že se o prioritách přežití nikde moc nepíše a tak ani většina lidí neví, jak má postupovat v krizové situaci popřípadě jak se má na tyto věci připravovat. Kdysi jsem na narazil na takzvané pravidlo pěti, ale v určitých situacích je to až moc nadnesené a v reálu nesmyslné. Proto jsem si ho upravil do pravidla Tří.

 

Berte to jako shrnutí logických faktů a na ně navázaných dovedností potřebných k zvládnutí dané situace. Mnohým pomůže rozmyslet si, které dovednosti si musí osvěžit nebo se nově naučit a hlavně v jakém pořadí je aplikovat. Veškeré časové údaje jsou samozřejmě přibližné, ale voleny  tak, aby měly co nejmenší dlouhodobý dopad na lidské zdraví.

 

Pravidlo Tří:

 

Člověk vydrží 3 minuty bez vzduchu - to ale neznamená, že nejdůležitější je se naučit plavat a zadržovat dech. Do této kategorie patří veškeré dovednosti, které jsou potřeba k zažehnání situace ohrožující nás v řádech minut. Takže nejdůležitější a také nejvíce zanedbávaná první pomoc, pravidla resuscitace, zastavení krvácení, stabilizační poloha. Mnoho lidí má mylné představy o první pomoci a i o takové lékárničce. Přitom jde o těch důležitých dvacet minut, než přijede záchrana a vemte si, že vám bude první pomoc dávat tatík, který si to naposledy zkoušel před dvaceti lety v autoškole. Dále to jsou principy sebeobrany, protože útok přichází většinou nečekaně a je důležité na něj bleskově reagovat, k tomu patří i zásady bezpečného chování. No a určitě i to plavání a běhání a sport obecně, protože utéct před nebezpečím může být někdy to nejjednodušší.

 

Člověk vydrží 3 hodiny vystaven extrémním vlivům -  zde mám na mysli extrémní rozsahy teplot a povětrnostní vlivy jako vítr a déšť. Je hezké, že byste dokázali třeba ulovit něco k jídlu, ale zbytečné, když mezitím umrznete. Takže do této části patří bez debat stavba přístřešku a rozdělání ohně. Zní to jednoduše, ale zažil jsem mladé táborníky, kteří měli problémy rozdělat obyčejný stan. Takže stačí se učit pozvolna, nejdřív stan, pak improvizovaný stan z ponča nebo záchranářské fólie a pak třeba přístřešek z větví a přírodního materiálu, záhrab ve sněhu atd. K ohni samozřejmě několik typů ohnišť, rozdělání ohně zapalovačem, firesteelem, třecí metodou. Kdo to nezažil tak nepochopí jak velkou má oheň moc na psychiku. K tomu všemu také patří znalost rozvržení tábořiště a hospodárné zacházení s palivovým dřevem, výběr správného oblečení jak do vedra tak do zimy, co dělat když spadnete v zimě do vody a venku mrzne a prostě všechno co vás ohrožuje v řádu hodin.

 

Člověk vydrží 3 dny bez vody - tento údaj je opravdu extrémní a záleží na okolnostech, okolní teplotě a míře aktivity, kterou musíme vykonat. Ale v našem mírném pásmu je nalézt vodu relativně snadné, takže si člověk osvojí nejdříve princip sběru vody třeba z rosy, samozřejmě také z vodních toků s potřebnou znalostí jak vodu uvést do pitného stavu. Způsoby jak vodu uchovat, jak ji přenášet, sterilovat. Vyzkoušet si destilační metodu, vyvarovat se survivalových legend jako pití šťávy kaktusu (málokdo nad tím přemýšlí, ale ta šance otravy je obrovská), osvojit si pravidla pro šetření vody jako je například nekouřit, nejíst a nemluvit. Vyzkoušet si v nouzi cucat třeba knoflík, vodu vám to nenahradí, ale budou se vám aspoň tvořit sliny a nebudete mít tak vyprahlá ústa. Osobně do této sekce zařazuji i znalosti léčení drobných neduhů. S vodou například souvisí i příprava rehydratačního roztoku, zastavení průjmu, úpal, úžeh atd.

 

Člověk vydrží 3 týdny bez jídla - poslední kategorie, zde je prostor naučit se vařit z omezených zdrojů, ze zdrojů dostupných v přírodě a podobně. Zdá se to jako maličkost, není to totiž situace ohrožující nás přímo na životě právě teď, ale pokud se vám stane, že se v takové situaci ocitnete například při cestování v cizině, dokázali byste zabít zvíře? Stáhnout a vyvrhnout? Sníst třeba živého červa? Nebo si ho spíš připravit upečeného a rozdrceného? Říkával můj táta, sportovec potřebuje proteiny a neptá se, kde je sebrat. Při dlouhodobém stravování je pak důležité dodržovat dobrou skladbu jídelníčku tuky/cukry/bílkoviny/minerály/vitamíny. Příklad za všechny, četl jsem o mužích, kteří ztroskotali někde na pobřeží Austrálie a doslova se ujedli k smrti králičím masem. Přitom stačilo tak málo jako třeba zařadit do jídelníčku nějakou jedlou rostlinu a nepostihly by je například kurděje, které způsobuje nedostatek vitamínu C 

 

Věřím, že pravidlo tří bude inspirací všem survivalovým začátečníkům i ostříleným bushmanům. Těším se na vaše reakce.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode