Štěstí přeje připraveným

Plastan - pončo, stan "a lot of fun"

20.05.2010 02:17

Pončo Plastan od firmy Humi je vcelku drahá záležitost, ale svoji cenu vyrovnává širokou škálou použití. Od klasického ponča se materiálem moc neliší, odolává vodě, větru a dokonce i plísni. Navíc má kapuci a součástí je i kapsa, do které se Plastan zabaluje, ta je napevno, takže se vám nestane, že by jste ji někde ztratili. Správná zábava ale teprve přichází, protože má navíc oka pro kolíky nebo provázky, a tak ho můžete v cuku letu proměnit ve stan. Navíc je i opatřen druky, takže pokud máte Plastany dva, můžete je secvaknout a postavit vcelku obrovský stan. My se ale zaměříme na použití jednoho kusu a přidáme dvě trekové hůlky a kousek šňůrky.

 

Takhle vypadá plastan jako pončo, dobrý i pro objemné. Na první fotce je vidět kapsa, na nošení se zastrčí dovnitř.

 

 

Nejlehčí variantou na postavení nouzového přístřešku je použít trekové hůlky a stanové kolíky. Z hůlek sejměte kruhové kryty a zabodněte je do země, mějte je přitom na maximální délku, pak je kdyžtak zmenšíte. Poutka na ruku povolíme, prostrčíme okem na Plastanu, vložíme kolík a utáhneme.

 

 

Zadní část plastanu vypneme a zajistíme kolíky, bohužel je to nejrychlejší varianta, takže by bylo dobré přidat trochu padákovky, aby se plandající střed vypnul. Ale jako nouzovka určitě dobré.

 

Druhá varianta je dost podobná, tam nám stačí jen jedna hůlka a přístřešek bude více vhodný při dešti. Zadní část se přikolíkuje, v polovině nebo 2/3 přední strany se zdvihne hůlka a cípy se vypnou tak, aby déšť stékal daleko od nás. Viděl jsem i variantu s dvěma klacky do tvaru A, ale možností je samozřejmě více a ta správná je pro každého jiná. Nenechte se zmást skrčením, v leže se tam vejde kdokoliv bez problému.

 

 

 

 

A poslední varianta je za použití hůlek i padákovky. Vcelku varianta, kterou jsem používal na každém víkendovém táboření. Vycházím z klasických áčkových stanů, takže dvě hůlky jako podpěry a mezi ně přivážu kus padákovky, stačil na to celé 5-ti metrový kousek, volné konce poslouží k napnutí.

 

Plastan má po stranách zúžené části, které slouží normálně jako rukávy na druk, my je použijeme pro větší stabilizaci a zapneme je kolem hůlek, dál vypneme padákovku. Prostě nádhera.

 

Jak vidno, bezproblému se jeden může v klidu natáhnout.

 

A když se mají dva rádi :-) vejdou se i dva

Samozřejmě pokud nemáte hůlky, najdete si dva přilehlé stromy. Jako nouzovka nebo pro použití na tzv. "light hike" je Plastan skvělá volba, pravda, pokud najdete levnější, tak poslouží i levnější varianta, ale pro mě je to dobrá investice a váhově jsme na půlkilu. Velikost na klasické nošení je univerzální a do lijavce pod něj schováte i batoh.

Díky za přízeň a těším se na vaše ohlasy.

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode